Za humny je les

Když se řekne les, většina z nás si nejprve představí spoustu stromů pohromadě. Pravděpodobně to budou stromy jehličnaté, nejspíše smrky. Pokud ale necháte myšlenku volně rozvinout, možná si vybavíte také sluncem ozářené podzimní barevné stromy listnaté, nějakou houbu, chuť malin a borůvek, vůni tlejícího listí, jehličí, mechu a kapradí…. A možná se vrátíte do dětství a zavzpomínáte si na domečky pro lesní skřítky, které jste stavěli o víkendech na chalupě či na prázdninách u babičky. Ale kolik dnešních dětí bude mít v dospělosti obdobné vzpomínky?

Které stromy můžeme v lese potkat a jak se poznají? Co všechno nám dává les a kolik pater asi má? Která zvířata v lese potkáme, když se v lese klidně chováme? A které zvíře můžeme zaslechnout a kdo naopak chodí tiše?

Program hravou formou provede děti lesní cestou od jednotlivých stromů až po spletité pěšinky lesního ekosystému. Součástí povídání jsou také hlasy lesních ptáků, modely hub a lesní přírodniny. Děti si zahrají na lesní kopytníky a z výtvarné dílny si odnesou výrobek, který lze využít k tematickým hrám s pohybovým zapojením dětí.

Potřeba připravit:
pastelky.

Program je možné absolvovat také jako výlet v podobě Lesní stezky (viz záložka Výlety).